Skip to content

Multiponteciálně kreativní? K seberealizaci potřebujete lepší strukturu

Multiponteciálně kreativní? K seberealizaci potřebujete lepší strukturu

Často se zbytečně trápíme, že nám nejde náš prostor (i ten online) dostat pod kontrolu, jen protože se srovnáváme s lidmi, kteří toho nedělaj tolik, co my. A co si budeme namlouvat, někdy nám právě tihle lidi moc rádi dávaj najevo, že náš život a prostor kolem nás není dokonalej. No tak schválně si srovnejme, co za loňský rok zvládli oni – a co vy.

Neupejpejte se. To, co vy považujete za samozřejmost, je pro někoho výzva na pět let. Tvořiví a podnikaví lidé dělají mnoho věcí, a tak zákonitě mají často ve věcech větší bordel – dokud si nevytvoří rutinu a systém.

Strukturu, která nesvazuje naši svobodu, ale podporuje naše výsledky.

 


Chaos a zahlcení multipotencialitě škodí

Multipotenciální a hodně nápadití lidé potřebují věnovat péči svému prostoru – vnitřnímu, vnějšímu i online.

Třeba moje schránka ročně přijme až tři tisíce emailů (a to nepočítám newslettery a reklamy mých oblíbených webů, které jsem už tak omezila na minimum). Kvůli správě webu a tvorbě nových produktů se mi ve složce Stažené za rok nastřádají stovky dokumentů (a to nepočítám osobní fotky a podobně). Náš sklad za šest let vyrostl z jedné police na čtyřicet metrů čtverečních. A mohla bych pokračovat.

Nedávno jsem zjistila, že mám v několika dřívějších projektech věci zálohované po pěti discích a nevím, kde je ta nejaktuálnější – srovnat to, trvalo řadu hodin.

 


Když s něčím začínáme, je fajn tvořit strukturu průběžně

To jsem já nevěděla, říkala jsem si “až potom”, tvořit – to mi přišlo důležitější. A tak jsem si taky házela zálohy, kam to šlo, vždyť “ono se to pak nějak”. Jenže ono se to neposkládá samo. My to musíme uklidit. A tak mi trvalo šest let, než jsem si postupně vytvořila inteligentní strukturu, která mi práci i život ulehčuje.

Skládá se z dvou důležitých kroků.

 


1. Výroční organizace

Často mi ženy říkaj, že třídí, “až když to na ně přijde”. S tím já souhlasim. Impulsů je potřeba využít. Mně se líbí citát jednoho spisovatele, toho se ptali, jestli čeká na inspiraci, nebo má pravidelný čas, kdy usedá k psaní knihy. On na to odpověděl: “Samozřejmě že čekám na inspiraci. Naštěstí chodí každé ráno v 9:00.”

Proto jsem zavedla svůj organizační rituál. Pro mě je to právě přelom roku, kdy na to mám náladu, protože jindy mi přijde, že na to pro aktivitu není vhodný čas – a tak mažu, třídím, rovnám a dělám prostor pro nový rok.

  1. Organizace prostoru, emailu a pc a nezařazených papírů, co se nakupily během roku.
  2. V rámci výročního úklidu si dopilovávám svou strukturu – zjišťuju nové potřeby svých projektů, že třeba potřebuju novou skříň na novou řadu produktů nebo že je na čase založit složku Zpětná vazba atd.
  3. Taky si k tomu občas udělám tabulku, kde co mám, check-list (mám to vše v programu OneNote) – abych se toho příští rok mohla snadno držet a neobjevovat znovu Ameriku.

 


2. Průběžné vytváření struktury a opory našim projektům

A to je ten kámen úrazu většiny lidí. Napíšou si strategický plán svýho podnikání nebo vision board pro svůj rok a za pár dní na něj zapomenou. Stejně tak vymyšlená, ale nevyužívaná struktura je dost k ničemu.

  • Rozložení skříní, složky v emailu, počítači, řazení, označování pak dodržuju – šetří to denně několik minut, a tím pádem ročně několik hodin.
  • Snažím se co dodržovat co nejvíc, ale život v aktivních částech roku někdy běží jak splašený, a tak se to stejně zas nastřádá – proto ve skladu mam pak speciální krabici neroztříděných papírů a v mailu mam najednou na konci roku 700 zpráv (kurzy k dostudování, nápady k vyřízení) a mailů, které jsou vyřízené, ale které jsem nerozházela zatím do archivních složek, a ve složce Stažené mám 1 200 souborů k promazání a roztřídění : )

Kdyby se někdo chtěl nade mnou povyšovat, řeknu mu jen: vybudovala jsem super byznys, žiju ve dvou státech, mám obří zahradu a jsem happy s tím, kdo jsem, a vyjmenovala bych pár dalších specialit z mé reality. Nesuď, dokud si nenasadíš boty druhých, že jo : )


Never ending story – jako s kupou nádobí

 

Takže na přelomu roku znovu doklidím, co se nakupilo.

Občas dělám úklid výroční (zhruba za pět let, procházím disky, foťák a další). A protože je to fuška – inspiruje mi to v životě ani práci nechvátat a dělat si pořádek průběžně : ))

Ano, je to jak s nádobím, některá místa se zasí*ají pořád dokola. Jedno je umyté a další už se povaluje na lince : ) Ale ta mentální úleva, to odhlcení, to je k nezaplacení – dává prostor nové tvůrčí energii.

 


Už nespěchám – buduji důslednost a kontinuitu a tím ziskovost

 

Dřív jsem odevzdávala vše na poslední chvíli a na letiště dorazila vždycky dost upocená. Je to se mnou dáleko lepší. Ano, jsou lidé daleko organizovanější, v mailu si udržují maximálně pět nevyřízených emailů – a často se dívají s opovržením na můj tvůrčí – z jejich pohledu – chaos. Ale možná to máte jako já – jste extrémně tvořivé, multipotenciální, o vše se zajímáte. Je logické, že váš prostor vyžaduje daleko více vaší péče.Platí pravidlo – když víš, kde co máš, tak to můžeš smysluplně používat.Tvoje projekty pak mají lepší integritu, stabilitu a tím i trvanlivost, případně ziskovost (a to platí vlastně i v životě – když máš v kuchyni hromadu koření a máš v tom chaos, projde ti ještě předtím, než ho využiješ; a co teprv kupa nevyužitých samolepek : ))

Pár kreativních vychytávek na závěr
  • Žijete-li na dvou místech, vždy si před odjezdem dělejte fotky nebo videa, co za oblečení, boty a kosmetiku tam máte (za půl roku, jako když najdete : )
  • buďte osobitě kreativní v řešení svých výzev
  • pokud vám to funguje, je jedno, jak hloupé či pošetilé to může druhým připadat
  • aplikujte vědomě pravidlo minimální verze – v jaké minimální formě vás to uspokojí – a ostatní pusťte (příklad: jarní úklid pro mě znamenaj jenom umytá okna nebo na zahradě chci mít vypleté chodníky a ročně ostříhám 3-5 keřů, zbylých 48 si roste divoce, protože nemám chuť zahradničit na půl úvazku).
  • nebojte se občas něco vyřadit, jestliže vás čeká expedice do Afriky, IVFka a stavba nového skladu, jeden rok to bez rajčat ve skleníku taky přežijete : )))
  • Nekupujte si další kurz (knížku…), jestliže nemáte dostudovaný ten předchozí
  • Když čtete knížku na téma, co vás zajímá, dělejte si poznámky – líp to vstřebáte do života – a kdykoliv si můžete osvěžit (což se při vaší schopnosti absorbovat ohromné množství dat hodí)

 

Typy pro vás sepsala na základě 11 let podnikání a úspěšné honby za štěstím a prosperitou ; )

Jana Mráčková, Papírového štěstí ♥

 

PS: Máte své tipy, podělte se s námi a ostatními čtenářkami v komentáři : )

 


Jestli vás téma článku zajímá, mrkněte, co tu k tomu máme dále (níže) a sdílejte článek, pokud se vám líbil. Díky!


Magazín

Buďme ve spojení

Vytiskněte si

blank

Magazín

Buďme ve spojení

Vytiskněte si

blank