Skip to content

10 antistresových tipů pro Vánoce v klidu

Chceme Vánoce krásné a perfektní a chceme Vánoce v klidu. A někdy se zdá, že obojí zároveň je nedosažitelné. Jak je na Papírovém štěstí zvykem, řešení je trochu plánu a trochu volného prostoru pro vánoční kouzlo.

Tohle je doba stresová a cokoliv pro sebe uděláte, abyste zklidnily stresem unavené tělo i mysl, je doslova jako dopřát si lázně


CO MŮŽEME VČAS UDĚLAT PRO KLIDNÉ VÁNOCE

S každým následujícím tipem zvýšíte kvalitu svých Vánoc a prohloubíte svůj klid a spokojenost.


1. Ujasněte si, co znamenají Vánoce pro vás a pro vaše bližní

Jestli to je 14 dní v pyžamu, pocukrovaní cukrem z vánočního cukroví, tak si takové Vánoce udělejte aspoň pár dní. Nehledejte, proč to nejde, ale najděte způsoby, jak to zařídit.

Pro majitelky diáře Šťastný měsíc – do 31 polí kalendáře nebo do Externího disku tvé hlavy si postupně zapisujte, co vás napadá, že pro vás znamenají Vánoce (atmosféra, rodina, nebo třeba Bali, někam zmizet…).

Stejný seznam mohou udělat i členové rodiny a můžete najít body, v nichž se shodujete.


2. Připravte si hudbu a filmy předem

Už nyní si udělejte seznam filmů a hudby (a proberte to i s rodinnými příslušníky) a pořiďte si je / stáhněte si je (o svátcích jako když najdete –  nebudete muset zapínat hlavu, ani internet a můžete hluboce relaxovat a odpočívat).

Připravte si pro sebe takové malé lázně.


3. Udělejte si minimalistický plán, co vám zajistí základní spokojenost

Sepište si stručný plán na papír či do počítače – udělejte si jasno, co je základ pro výzdobu (světýlka, svícen, stromeček, cukroví na stole, hezky zabalené dárky – a hotovka, spokojenost?

Cokoliv navíc bude krásný nadstandard, který vás potěší a jeho neudělání vás nebude stresovat.

Co dál? Co chcete péct (nebo kde cukroví pořídíte : ) / nápady, co budete dělat vy a co zbytek rodiny (jak chcete vy využít volno a jak to sladit s rodinou) / nebo třeba, co si chcete obléct na štědrovečerní večeři či Silvestra / jak bude vypadat váš Štědrý den / nápady na jídelníček o svátcích / co podniknete na Silvestra…

O Vánocích se vyhnete zdlouhavému a nakonec únavnému hledání “tak na co se kouknem / co budem dělat, co budu vařit” – ušetříte další mentální energii na jiný věci, budete moci méně řešit a více vypnout.

Ke všemu si udělejte poznámky, co k tomu potřebujete zařídit a do kdy to uděláte (můžete si udělat to do listy, co by mělo být hotové do konce listopadu, týden před Vánoci a podobně.

Jestli máte problém, že si vždy vše strašně nadimenzujete, udělejte si minimalistickou představu, co stačí, aby se stalo, abyste mohly říct, že Vánoce povedly – ve svém plánu si označte cca pět až deset věcí, které když uděláte nebo se stanou, budou to skvělé Vánoce.

A příští rok v listopadu vás tenhle už vypracovaný seznam zaručeně potěší : )


4. Jeden velký nákup předem k odlehčení a zkrásnění adventu

Udělejte si jeden nákup, kde už si odlehčíte a pořídíte, co chcete mít na Vánoce: koření, vůně, balicí papír, mašle, lepidlo, izolepa, cedulky, vánoční ubrousky, chipsy, vlašské ořechy…

Jednak strávíte méně času v obchodech při vánočním a korona šílenství a jednak budete mít pocit, že jste už trochu ready a tím i spokojené – když pak nemáme už čas, tak tyhle drobnosti nepořídíme a mrzí nás to (samy si vyberte, co je pro vás důležité – zapátrejte v paměti, co jste kdy nestihly, i když jste chtěly).

Wellness tip – zkuste si najít službu online objednávky a dovozu potravin.

Čas strávený v obchodě a zbytečně utracené peníze si ušetříte i dobrou přípravou nákupního listu a jídelníčku – pořídit a vytisknout si můžete třeba ten náš:

blank


5. Dárky včas rovná se dárky kvalitní a v rozpočtu

Co nejvíce dárků mějte koupené do konce listopadu nebo aspoň 10. prosince (využijte šablonu Vánoční list dárků zdarma v šablonách k vytištění nebo už vytištěnou z našeho eshopu – viz odkazy na konci článku), vyhnete se šílenství a stresu, že objednané dárky nedorazí včas.

Také budete mít víc času si to rozmyslet, protože nebudete tolik pod tlakem už něco rychle objednat. V dnešní době je na dopravu leckdy i týden málo, počítejte s tím.

Korona prima tip – pokud můžete, pořiďte něco u menších tvůrců a v menších obchůdcích – leckdy to pro ně (pro nás) znamená neskutečně mnoho. Potěšit vás může, že vaše peníze tak zůstanou v regionu a otočí se tak v něm vícekrát – více hojnosti pro více lidí kolem vás.

V našem eshopu najdete i dárky, za které vysadíme v ČR stromy.


6. Dopřejte si krásně a včas zabalené dárky

blank


Můj “rituál” byl odjakživa balit dárky na Štědrý den, zavřít se v pokoji a místo času s bližními se ještě snažit na poslední chvíli vykouzlit něco obstojného. Takže moc dobře vím, jak jiný – krásnější – pocit člověk má – když si dopřeje ten luxus, že zpomalí v prosinci, udělá si z balení tvůrčí chvilku a vychutná kouzlo Vánoc v klidu.

Proto dárky mějte zabalené do 20. prosince, ideálně dřív, ať nemusíte s blížícím se Štědrým večerem řešit, že “ježiš, ještě tohle musím”.

Já nejsem vyloženě na tvoření trpělivý člověk, mám ráda rychlá a krásná řešení, proto jsem si oblíbila trojkombinaci – mašle, visačka či jmenovka a smrková větvička. Tečka.


7. Ptejte se – jde to zařídit jinak, víc do pohody?

Rozmyslete se, jestli vánoční výzdobu (nebo i to cukroví) nutně potřebujete vyrobit nebo to děláte jen, že chcete třeba ušetřit či se prokázat jako “správná hospodyňka”.

Jestli to není vaše vášeň, raději si ušetřete nervy a čas a pěkný věnec si pořiďte v květinářství nebo zaplaťte šikovné kamarádce, určitě si ráda přivydělá svojí tvořivostí (jen jí dejte včas vědět, sama má určitě nekonečný předvánoční to do list : ))

Druhou věcí je samozřejmě nějaký rozumný rozpočet na Vánoce. Nešvarem mnoha českých domácností je, že se jednou dvakrát za rok rozšoupnou a neřeší, jak je to rozhodí na další měsíce. To je vyloženě sebedestruktivní chování, takové Vánoce ve vás zaručeně vyvolají stres.

Hledejte netradiční a přátelská řešení. Moje babička třeba miluje péct a ráda si přivydělá před Vánoci kačku – takto utracené peníze vás zahřejou.


8. Světýlka jemná a hřejivá uklidní rozjitřenou psychiku

blankV listopadu vyvěste světýlka, už se to může : )) Nemyslím však tím takové ty blikačky. To je obrovský stresor a upřímně – i kýč. Já vím, já vím, každý máme jiné vizuální chutě, ale méně je někdy více. Žijeme v době, kdy jsme zahlcení, vše útočí na naši pozornost. I proto Dánové mají dokonce vědecký institut, který zkoumá vliv intenzity a barev světel na naší psychiku.

S jemným žlutým hřejivým světlem a lehce prosvícenou atmosférou dopřejete své psychice učiněné lázně.


9. Setkání s přáteli a rodinou si rozložte v čase

Domluvte si v listopadu už vánoční setkání s jednotlivými přáteli a příbuznými, ať to máte rozložené v čase a není to vše naráz a ve stresu. Blízkost je důležitá a vyživující, ale společnost nás může vyčerpat – dopřejte si proto po každém setkání nějaký čas v klidu domova. Zvláště po těch setkáních, o kterých víte, že umí být dost vyčerpávající.

Naplánujte si takto i video volání s těmi, se kterými letos nemůžete být. Dejte jim vědět, že na ně myslíte, vánočním přáním. Dopis ve schránce rozjasní srdce snad každého.

Korona pohoda tip –  Ve vztazích je určitě důležitá kvalita spíše než kvantita. Dánská vláda proto pro zachování blízkosti mezi lidmi doporučuje vybrat si 10 lidí, s nimiž bez obav udržujete vy nebo vaše děti sociální blízkost. Pak v případě infekce víte okamžitě, komu máte zavolat a vše se podchytí včas.


10. Dopřejte si v práci dokončení, ať můžete relaxovat

Sepište si už nyní, co vše v práci nebo škole chcete mít hotové, odevzdané, zařízené – a na tom začněte pracovat, abyste odcházely domů s čistou hlavou a mohly si bez výčitek užít vánoční svátky, aniž byste se užíraly představou, co jste ještě měly či mohly stihnout. Mozek k pořádnému relaxu a dobití baterek potřebuje na pár dní fakt úplně vypnout.

Poslední den v práci si na papír sepište, čím po svátcích začnete – díky tomu můžete vypnout a pak i snadněji navážete, kde jste skončily, a ušetříte si čas, nervy a zbytečné tápání.

 

Krásné a pohodové Vánoce ve vašem stylu

vám přeje Jana Mráčková a celý tým Papírového štěstí ♥

 

PS: Máte své tipy, podělte se v komentáři : )

 


Jestli vás téma článku zajímá, mrkněte, co tu k tomu máme dále (níže) a sdílejte článek, pokud se vám líbil. Díky!


Magazín

Buďme ve spojení

Vytiskněte si

blank

Magazín

Buďme ve spojení

Vytiskněte si

blank