Skip to content

Čtyři nejúčinnější podzimní “antidepresiva”

Čtyři nejúčinnější podzimní “antidepresiva”

Pro psychiatry sezónní depresivní porucha, pro nás prostě lidově podzimní depka – únava, skleslost, přecitlivělost či podrážděnost. Jak ony ty cykly roční ladí i s těmi našimi, tak jde vlastně o podobné příznaky jako u pms.

A tedy podzim nabízí i podobné příležitosti

Jaké jsou příležitosti podzimu?

Podzimní skleslost je posel, že potřebujeme v nějaké oblasti života obnovit rovnováhu

Dny se zkracují, okno zamlžuje a najednou ochota ráno vstávat z postele může klesat. Ochlazuje se a vůně tlejícího listí je předzvěstí nadobro končícího léta, i toho babího. Je v tom určitá krása, ale pokud to na vás působí skličujícím dojmem, věřte, že nejste jediní.

Doporučuje se světlo, vitamíny, barvy, prožitek… ano, rozhodně! Ale nejen to…

 


VE SKUTEČNOSTI TO NEBÝVÁ PODZIM, CO NÁS TRÁPÍ…


 

Podzim je totiž jako peníze – neudělá z nás automaticky lepšího, nebo horšího člověka, ale odhalí naši skrytou podstatu, kterou jsme doposud opomíjeli.

Podzim je dar. Někdy se jako dar těžko vnímá, ale je fajn si to připomenout. Jako introvert po mnoha měsících na slunečných Kanárech jsem odtamtud odjížděla poněkud vyprahlá a bez hlubší vize… to občasné mlhavo, chladno a lezavo zkrátka mé duši chybělo… protože to působí blahodárně na tu část naší vnitřní tvořivosti a duše…

… kterou v uspěchaném, mnohdy až křiklavém, a když máme štěstí, tak radostném letním světě nevnímáme.

 


PROČ PODLÉHÁME SVÝM NÁLADÁM?


 

Dlouhodobě špatná nálada je hlavně příznak, znamení něčeho zásadnějšího, co se v nás děje.

Po aktivním létě plném prožitků se náš mozek obrací zvnějšku dovnitř: ke svým problémům, anebo k věcem, které za problémy považuje… A najednou se všechno tak trochu nafoukne. Zkrátka jen proto abychom to viděli a mohli se s tím vypořádat. A přijmout za to zodpovědnost.

Všechno v našem životě jsou plody toho, co jsme někdy dříve zaseli… byť třeba nevědomě. To je poselství podzimu.

Odtud je to už jen krůček k prožitkům vnitřní svobody – a právě ty nás chrání před náladami. Ale vyžaduje to notnou dávku upřímnosti k sobě sama.

Trochu psychologie… Hlubší příčinu své náladovosti můžeme najít v tzv. nižších emocích (smutek, hněv, strach atp.), které po většinu času umíme dobře skrývat sami před sebou i druhými a vyskočí obvykle jen v krizi či konfliktech. Když se s nimi nevypořádáme, podryjí nám pocit životní pohody a my časem přijdeme o schopnost pěstovat si ty emoce vyšší – láska, sounáležitost, vděčnost, úžas…

Takže tyhle nižší emoce do určité míry potřebujeme – jsou to poslové. Za nimi je nějaká naše nenaplněná potřeba. Co s tím? Jít k tomu jádru té potřeby, i když to třeba nemusí být hned viditelné anebo příjemné… a změnit sebe i svůj život tak, aby ta potřeba byla naplněná.

Ale nejdřív je potřeba se dobít a pozvednout se ze své nálady! Špatná nálada totiž není vhodná doba pro posuzování vlastního života a už vůbec ne pro jakákoli závažnější rozhodnutí.

Zvolnit, zklidnit se, usebrat se – to je pravý příslib podzimu. Obracet se k přírodě, hledat v ní harmonii a rovnováhu.

Co mě pomáhá nepodléhat depce? No, … zkrátka ji nepodléhat

Ticho v lese nebo procházka po břehu řeky pomůže urovnat myšlenky a čerstvý vzduch okysličí tělo a tím zároveň vylepší náladu. Smutek třeba zůstane, ale ten nám ještě může dobře posloužit…

Depka je tíže, a tak musím být uvnitř silnější, abych se pod její váhou nezlomila.

Jak? Uvědomit si, že jde o DOČASNOU hormonální nerovnováhu z nedostatku světla, z příliš mnoho stresu atp. a že v tuhle chvíli bude každá negativní myšlenka jako klubko nebo sněhová koule. Jakmile se na ní chytím, už to pojede. Na podzim o to více!

Nárůst negativity je pro mě signál zapojit deník dobré nálady.

Že ho nemáte a co to je?

Deník dobré nálady je seznam věcí, které mně vytáhnou nahoru, když se cítím dole. Mohu z něj čerpat pomoc v těžkém období nebo mi dává do duše klid a dobrou náladu.

U mě funguje odhodlání čili zřeknu se „nemůžu a nejde“ a prostě pokračuju v cestě životem. Taky podpořit svou ženskost (a tím intuici) a sebevědomí (na to mám něco podobného jako deník dobré nálady), věnovat si péči a pozornost… a pak se o to více opřít do toho, co mi funguje, aktivizovat se (se svým arzenálem metod se vám svěřím příště;).

… a tvořit – což mě přivádí k tomu úplně, ale úplně nejvíc účinnému léku na jakoukoli depku…

Když jsme sami sebou a máme pro co žít, jen tak něco nás nerozhodí

Ale má to jednu podmínku…

To naše sebevědomí a ten náš životní motor musejí být autentické, musejí být opravdu naše, vycházet z našich nejniternějších hodnot a vědomí sebe sama…


1. Být sebe-vědomý, znát a naplňovat svou vizi

SEBEKOUČOVACÍ OTÁZKY: Jak často jsem ve flow, kdy nevnímám čas, v pocitu, že to, co dělám, mi dává smysl. A kdy se to děje? Co tomu předchází? Při jakých činnostech se to děje? Mají ty věci v mém životě dostatek prostoru? Jak jim mohu více prostoru udělat? blankAppka pro sebepozorování Flow-list.cz

To je lék na pocity marnosti a dokonce i na prokrastinaci…

Nebudu vám mazat med kolem pusy – tohle nebude rozvaha na příští dva měsíce, spíš ujasňování si vize příštího roku, možná příštích 5 let.

Nečekejte, že za pár týdnů bude všechno značka ideál. Horizont se vždy pohybuje v dáli.

Změna může to trvat i řadu let a rozbořit jistoty, o které se doposud opíral váš život. To je ale v pořádku, protože zbořit se mohou jedině falešná přesvědčení.

Co zůstane – jsou opravdové niterné hodnoty… a tam to začíná.

Nalézání SKUTEČNÝCH příčin nespokojenosti je jako loupání cibule… loupete, loupete, až nakonec zjistíte, že vlastně žádný pořádný důvod není, ale za tu dobu jste změnili postoj k sobě sama a světu, a tím se mění vše.

2. Rovnováha osobního, pracovního a vnitřního života

PODZIMNÍ SEBEKOUČOVACÍ OTÁZKY PRO ROVNOVÁHU si stáhněte v členské sekci po přihlášení či registraci v Šablonách k vytištění.

Jakákoli nerovnováha se časem projeví nespokojeností s vlastním životem. Pak jsme mnohem náchylnější podléhat svým náladám. Někdy to bereme dokonce oklikou a stěžujeme si na druhé, abychom se nemuseli zaobírat vlastními na povrch nemilosrdně probublávajícími pocity.

Nálady občas přepadnou každého (tím častěji, čím jsme ve stresu a nedobíjíme si baterky).

Ale ne každý se náladám oddá a uchýlí se k sebelítosti, hudrování či stížnostem. Někdo prostě ten emoční tlak vezme jako pohon vrhnout se do sebereflexe, odhalit vnitřní příčinu nespokojenosti a změnit to.

Iniciativa je rozdíl mezi obětí a tvůrcem svého života.

To je dobrá prevence krizí. Když máme vyváženost ve vícero životních oblastech, tak se nestane, že když se v jedné něco stane, semele nás to doslova na padrť.

Je to logické – pokud někdo žije pouze svým partnerem, prací nebo dětmi – pak na jejich odchod či ztrátu zareaguje velmi intenzivně a zavrávorá, někdy natolik, že ho to posadí na zadek a musí si znovu ujasňovat, co vlastně od života chce…

Rovnováha se obvykle nepodaří v rámci dne, ale třeba týdne už je to možné-

Pro rovnováhu v rámci měsíce jsme vytvořili sebekoučovací diář/zápisník Šťastný měsíc.

3. Žít a akceptovat přírodní cykly a přirozený rytmus

blank

 

Odpočinek

Dříve jsme my lidé byli k podzimnímu útlumu donuceni přírodou, dneska si rozsvítíme a makáme do noci v kanclu.

Jsou dny, kdy zkrátka nemůžete stihnout všechno. Většinou se však ukáže, že to ani není potřeba.

Takže… respektujte svůj úbytek energie.

Lehněte si, když se cítíte ospale.

Nejde-li to, zařiďte, aby to šlo.

Výmluvy ještě nikdy nikomu nepomohly. Věřím, že s trochou lepší sebeorganizace to váš nabitý diář přežije… a vy také… a s vámi i lidé, kteří od vás něco potřebují…

Dovolit si občas bez pocitu viny nebo pochyb nebýt pořád aktivní, neustále růst, dokonce nebýt šťastný je naprosto zdravé! Dokonce smutek je součástí života…

Smutek a odcházení

Viděli jste film V hlavě? Tam se nakonec ukáže, jak je role paní Deprese důležitá.

close -up, cup, eyesNěkdy právě ona mlhavost a holé stromy mohou dodat světu kolem nás určitý punc posvátnosti a “nutí” nás, abychom svým způsobem vzdali hold a úctu životu… a smrti.

Smutek nám neškodí, škodí nám náš vlastní negativní přístup k němu. Určitá míra zahloubanosti je zdravá.

Pokud nás k tomu příroda inspiruje, může to mít zajímavé důsledky na tvořivost. To mohu po šesti letech života na severu (v Dánsku) jedině potvrdit. Stejnou zkušenost má zpěvačka Markéta Irglová, která žije na Islandu.

Podzim může přijít i s jistým tlakem zastavit, udělat revizi, kterému se buď můžeme bránit, nebo jej využijeme v náš prospěch. Příroda je rytmická, podzim nám ukazuje, jak prospěšné může být, když necháme některé věci odejít.

Třídit a vybírat, jaká semena se osvědčila, je zárukou plodnosti příštího roku… Co to znamená v praxi – umět si říct, že něco prostě nefungovalo, znovu si nastavit směr, zorientovat se, kde jsem…

Podzim je pro tohle všechno skvělý, protože právě v útlumových stavech mozek aktivně třídí shromážděné informace a shrnuje emoční zkušenosti. A může v nestřežených chvilkách přijít s intuitivními nápady a novými řešeními

Rituály a rytmus

Právě rituály nám pomáhají v období přechodu a stresem s ním mnohdy spojeným.

Z dřívějška jsme si zachovali rituál svatby či pohřbu. Chybí nám například rituál přechodu do dospělosti nebo jakékoli osobní rituály pro období velkých změn.

Pro přechod do nového ročního období odedávna sloužili oslavy slunovratu a pro podzim rovnodennosti. Dne, kdy tma a světlo se vyrovnají.

Podají si ruku a na jeden den uzavřou přátelství. Tohle si můžeme prožít i v sobě.

Spojení s proměnlivostí a rytmem přírody je tím nejlepším lékem na vnitřní neklid.

Doporučuju… aspoň trošičku… třeba cestou z práce něco posbírat – obklopit se podzimem je tááák slastné, že vždy zapomínám, že venku za oknem fouká, je zataženo a 14 stupňů, pocitově 8. Brrrr.

Rituály, vnímání spojení s přírodou, jejím rytmem uklidňuje naše tělo, a tím i mysl a emoce.

blank

Jak podzim podpořit na vnitřní rovině?

Stačí si udělat volné odpoledne nebo večer a projet si mentálně letošní rok. Identifikovat největší emoční události a vše, co se tolik nepodařilo, kde je potřeba změnit přístup.

Podívat se na přítomnost a vyhodnotit, kde semínka, která jsme zaseli, nevyrostla v to, co jsme chtěli. Co odpadlo nebo odpadává (ať se tomu bráníme zuby nehty) jako staré listí a jako zkušenost pohnojí naše příští plány?

Aktivity pro začátečníky

(Nejste-li připraveni na větší čistku, začnete polehoučku)

  • vykliďte si jeden šuplík
  • vyřaďte 5 kousků letního oblečení, které jste si letos (ani loni) nevzali na sebe
  • promažte si plochu na počítači
4. Využijte podzim k radovánkám

Podzimní skleslost nemusí znamenat nic víc, že potřebujete nedostatek světla a vitamínů doplnit trochou radosti… Nemusíte hned běžet a s hraným nadšením pouštět draka.

Najděte si ten SVŮJ způsob podzimu.

blankPomineme-li depresi jako závažnou poruchu a dlouhodobě špatnou náladu jako příznak niterné nespokojenosti, existuje řada nástrojů, jak nepropadnout takové té běžné podzimní skleslosti, která je následkem změn tlaku, rytmu a nedostatku slunce atp.

A takových nás čeká několik měsíců, takže o tom si povíme příště…

Ať je to tak, nebo tak – šťěstíčku je potřeba jít naproti. A se vším, co jsem zde popsala, vám mohou pomoci již zmíněné nástroje šťastného měsíce.

Líbil se vám článek? Pomozte nám jej šířit do světa. Děkujeme!

Magazín

Buďme ve spojení

Vytiskněte si

blank

Magazín

Buďme ve spojení

Vytiskněte si

blank